Od stycznia 2024 r. na terenie Podkarpacia jest realizowany projekt pn. „Skuteczne wdrożenie program ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: Podkarpackie - Żyj i Oddychaj". Projekt jest realizowany w formule partnerskiej.
Program, złożony jest z dwóch części:
„Programu ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej", który został opracowany z uwagi na stwierdzone przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10, poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu wraz z Planem Działań Krótkoterminowych,
„Programu ochrony powietrza dla strefy Miasto Rzeszów", który został opracowany z uwagi na stwierdzone przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 i poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 wraz z rozszerzeniem związanym z osiągnięciem krajowego celu redukcji narażenia i z uwzględnieniem poziomu docelowego benzo(a)pirenu oraz z Planem Działań Krótkoterminowych.
W związku z realizacją projektu zapraszamy mieszkańców Państwa gminy do udziału w szkoleniach z zakresu prawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych w budynkach mieszkalnych, które realizowane są przez Instytut Technologii Paliw i Energii.
Szkolenia są bezpłatne, dostępne dla każdego bez konieczności rejestracji udziału.
Z uwagi na uwarunkowania projektowe szkolenia będą obywać się w wybranych miejscowościach.
Informacje o projekcie i szkoleniach znajdują się pod adresem: https://powietrze.podkarpackie.pl/
Informacje o szkoleniach zaplanowanych na przyszły tydzień znajdują się pod adresem:
https://powietrze.podkarpackie.pl/?view=article&id=36:bezplatne-szkolenie&catid=10
Wtorek 17.09.2024
10:00 Kańczuga Ośrodek Kultury Miasta i Gminy Kańczuga ul. Parkowa 1a
13:00 Gać Gminny Ośrodek Kultury w Gaci 275a
15:30 Przeworsk Budynku Ratusza w Przeworsku, Rynek 1 (1 piętro)
18:00 Świlcza Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie 353C
Środa
13:00 Laszki Świetlica Wiejska w Laszkach 39"
3 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: „LIFE IP - Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla Województwa Podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: Podkarpackie – żyj i oddychaj (Podkarpackie LIFE)”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz ośrodków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Współbeneficjentami projektu jest 66 podmiotów, w tym instytucje, stowarzyszenia, miasta i gminy województwa podkarpackiego. W imieniu Gminy Pilzno umowę partnerską podpisał Burmistrz Pilzna Tadeusz Pieczonka.
Głównym celem programu LIFE IP będzie efektywne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego, z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego i doprowadzenie do jak najszybszej poprawy jakości powietrza.
Gminy biorące udział w projekcie są zobowiązane do zatrudnienia doradcy ds. powietrza i energii. W ramach programu prowadzona będzie między innymi szeroko pojętą edukacja, skierowana do mieszkańców oraz podmiotów publicznych. Organizowane zostaną także warsztaty, konferencje i spotkania dotyczące promocji programów ochrony powietrza.
Wykwalifikowani doradcy udzielą kompleksowego wsparcia przy wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji budynków, wymianie kotłów bezklasowych, które nie spełniają żadnych norm emisji tzw. „kopciuchów”, udzielą fachowej porady przy wyborze źródeł ogrzewania, przekażą informacje, gdzie można zdobyć dofinansowanie na odnawialne źródła energii, będą również pomagać pisać wnioski.
Termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia wyznaczono na 31.12.2033 r.