Aktualności

Mistrzowie języka niemieckiego

Konkurs

Pod koniec listopada w murach LO w Pilźnie odbyła się IV edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego „Einfach FIT in Deutsch” dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych pod patronatem Kuratora Oświaty, Burmistrz Miasta i Gminy Pilzno oraz Starosty Powiatu Dębickiego. 2 grudnia odbył się finał konkursu i rozdanie nagród.

55 uczestników walczyło na pięciu poziomach: A1.0, A1.2, A2, B1 oraz B2.

Nagrody ufundowała Gmina Pilzno oraz Starostwo Powiatowe.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców:

 

Poziom A1.0

1. Borys Garboś PSP Pilzno

1. Aleksandra Materowska PSP Pilzno

3. Amelia Czuba PSP Łęki Górne

3. Przemysław Rynkar PSP Pilzno

 

Poziom A1.1

1. Maja Dubas PSP Pilzno

2. Kacper Pietrucha PSP Strzegocice

3. Jakub Chrostek PSP Łęki Górne

3. Przemysław Kusza PSP Łęki Górne

 

Wyróżnienie:

Amelia Lisak PSP Nagoszyn

Weronika Jaśkiewicz PSP Strzegocice

 

Poziom A2:

1.Patrycja Kurcz II LO Dębica

2. Zuzanna Bielecka LO Pilzno

3. Julia Litak ZSE Dębica

 

Poziom B1

1. Karol Krasoń II LO Dębica

2. Natalie Kula LO Pilzno

3. Kinga Wójcik II LO Dębica

 

Poziom B2

1. Fabian Rau ZS Nr 2 Dębica

2. Dominika Czupich II LO Dębica

3. Eryka Małozięć ZS Nr 2 Dębica

Wsparcie dla firm - spotkanie informacyjne

Plakat

Masz pomysł na swój biznes? Myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, brakuje Ci środków?  Zapraszamy na spotkanie informacyjno-szkoleniowe dotyczące wsparcia rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz pożyczek dla MŚP. Spotkanie odbędzie się 6 grudnia o godz. 11.30 w sali Domu Kultury w Pilźnie.

Zdjęcia

Pyszne wypieki na rynku - niedziela, 4 grudnia

Ciasta Mikołajkowy Dar Serca

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Pilźnie zapraszają wszystkich na pilźnieński rynek, gdzie w niedzielę, 4 grudnia od godz. 9 będzie można nabyć pyszne ciacha, ciasteczka, chlebek własnej roboty. - Wszystko pyszne i domowe. Serdecznie zapraszamy, każdy łasuch znajdzie coś dla siebie do kawki lub herbatki - podkreślają urzędnicy, którzy są autorami wypieków. W ten sposób pracownicy pragną dołożyć swoją cegiełkę dla dzieci objętych akcją Mikołajkowego Daru Serca.

Nagrodzeni na Gali Harcerskiego Wolontariatu

harcerze Pilzno

W miniony weekend pięcioro instruktorów Hufca ZHP Ziemi Pilźnieńskiej oraz burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska znaleźli się w gronie wyróżnionych podczas Gali Harcerskiego Wolontariatu ORŁY 2022 zorganizowanej przez Chorągiew Podkarpacką ZHP. Burmistrz Ewa Gołębiowska otrzymała statuetkę ORŁA, jako Harcerski Partner aktywnie wspierający środowisko harcerskie. W pozostałych kategoriach nagrodzono instruktorów:

Kategoria Sprawny wódz - hm. Bernadetta Bańdur

Kategoria Obóz wyzwań - hm. Maria Smoła-Wójcik

Kategoria Inicjatywa społeczna - pwd. Dorota Węgiel

Kategoria Instruktor skuteczny wychowawczo - pwd. Marek Proszowski

Kategoria Skuteczny mentor - hm. Piotr Bańdur.


Fot. D. Gądek

Zdjęcia

Zaproszenie na Kiermasz Bożonarodzeniowy

Kiermasz

Serdecznie zapraszamy do udziału w Kiermaszu Bożonarodzeniowym, który odbędzie się w sobotę, 17 grudnia na pilźnieńskim rynku. Zgłoszenia stoisk są przyjmowane do 15 grudnia pod nr tel. 14 680 77 39 lub mailowo - promocja@gminapilzno.pl. Dodatkowe informacje na plakacie.

Zdjęcia

Dzienny Dom Pomocy w Podlesiu Machowskim

Już od 1 grudnia na terenie Gminy Pilzno rusza ośrodek wsparcia dla seniorów - Dzienny Dom Pomocy w Podlesiu Machowskim. Jego otwarcie było możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych w wysokości 823 954,84zł z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Projekt pn. „Zwiększenie dostępu do usług opiekuńczych dla osób starszych na terenie Gminy Pilzno poprzez utworzenie Dziennego Domu Pomocy w Podlesiu Machowskim” jest skierowany do mieszkańców Gminy Pilzno, gdzie do tej pory nie istniała tego typu placówka.

Główny cel projektu zakłada realizację usług opiekuńczych w formie stacjonarnej opieki dziennej dla 25 uczestników zakwalifikowanych do projektu. Organizacja DDP oraz zakres i poziom świadczonych w nim usług zapewni w uczestnikom wolność, godność i poczucie bezpieczeństwa oraz zwiększy stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.

Usługi będą świadczone w społeczności lokalnej, przez co osoby nimi objęte będą miały możliwość realizacji różnych aktywności, utrzymywania kontaktów społecznych, wyjścia z izolacji, osamotnienia, bez konieczności opuszczania środowiska lokalnego.

Osoby, które zostaną objęte wsparciem nie korzystały do tej pory z usług opiekuńczych w formie instytucjonalnej, najczęściej są osobami samotnie gospodarującymi, a ze względu na wiek i choroby nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować. Pobyt w DDP w Podlesiu Machowskim da możliwość osobom starszym kontaktu z innymi, zagospodaruje im wolny czas, otrzymają oni także wiedzę na temat sposobów dbania o własny stan zdrowia, otrzymają także pomoc w załatwianiu różnego rodzaju spraw.

 Uczestnikami DDP mogą być osoby starsze/potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, tj. osoby, które na dzień składania formularza rekrutacyjnego do projektu:

 •  ukończyły 60 rok życia
 •  ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej
 • jednej z podstawowych czynności dnia codziennego
 •  zamieszkują (w rozumieniu K.C.) na terenie Gminy Pilzno.

 Uczestnicy Dziennego Domu Pobytu będą mieć zapewniony:

 • pobyt od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie
 • bezpłatny transport
 • catering (śniadanie i posiłek obiadowy)
 • opiekę specjalistów (opiekunowie, terapeuci, rehabilitant, pracownik socjalny)
 • wsparcie indywidualne (psycholog)
 • diagnozę potrzeb uczestników
 • zajęcia kulturalno – oświatowe.

Loga Funduszy Europejskich, Województwa podkarpackiego, Unii Europejskiej oraz flaga Polski

Zdjęcia

Wywiad ze Switłaną Pastuszenko

Switłana Pastuszenko

W najbliższym wydaniu "Naszego Pilzna" przeczytamy wywiad ze Switłaną Pastuszenko, która od 7 lat pracuje w Radzie Sosnyckiej jako Sekretarz Rady.

- Nasza społeczność od 4 lat współpracuje z Fundacją Solidarności Międzynarodowej, z którą z sukcesem realizowaliśmy wspólne projekty. W kwietniu 2022 r. organizacja ta ogłosiła rozpoczęcie nowego projektu: 2 – miesięcznego stażu w polskich urzędach dla samorządowców z Ukrainy. Celem tego przedsięwzięcia jest budowanie i rozwój współpracy między przedstawicielami polskich i ukraińskich samorządów. Zgłosiłam się do udziału w projekcie i zostałam wybrana. Gmina Pilzno jest partnerską gminy Sośnicy, więc Fundacja solidarności zwróciła się do władz gminy Pilzno o możliwość współpracy. Pani Burmistrz wyraziła zgodę i tak znalazłam się w Pilźnie - zdradza pani Switłana, która wystosowała również list do mieszkańców miasta i gminy Pilzno.

Zdjęcia

Makulatura na studnie w Afryce

Makulatura na studnie

Hufiec ZHP Ziemi Pilźnieńskiej im. Aleksandra Kamińskiego w Pilźnie kontynuuje akcję “Makulatura na studnie w Afryce”. Harcerze ogłaszają zbiórkę publiczną. Zachęcają wszystkich mieszkańców Pilzna do włączenia się w akcję, która będzie trwała do 16 grudnia.

Na parkingu koło Szkoły Podstawowej przy ulicy Niepodległości (byłe gimnazjum) stoi kontener, do którego można składać opakowania papierowe – kartonowe, kolorowe czasopisma, zniszczone książki, zeszyty. Na makulaturę nie nadają się papierowe opakowania z domieszką innych tworzyw (np. kartony po napojach, mleku, sokach powlekane folią, papier zatłuszczony).

Prosimy przynoście jak najwięcej makulatury. Cel jest szczytny. Dbajmy o środowisko, a środki uzyskane z tej zbiórki pozwolą mieszkańcom Afryki na wybudowanie kolejnej studni.

Zdjęcia

Wieczornica w Parkoszu

Szkoła w Parkoszu

W Publicznej Szkole Podstawowej w Parkoszu odbyła się wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów i harcerzy. Przy świecach, w uroczystej atmosferze przypomniano historię odzyskania niepodległości przez Polskę oraz odśpiewano najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne i żołnierskie. Wieczornica odbyła się z udziałem społeczności szkolnej oraz gości. Wśród zaproszonych byli: rodzice, burmistrz Ewa Gołębiowska, prezes TPPiZP Jacek Podlasek, wiceprezes TPPiZP Zofia Mossoń, harcmistrz Anna Czernysz, harcmistrz Maria Smoła-Wójcik, przewodnik Marek Proszowski oraz harcerze z Hufca Ziemi Pilzneńskiej.

W czasie akademii uczniowie klasy VIII odczytali fragmenty tekstu Adama Mickiewicza "Ballady i romanse" - tegorocznej lektury "Narodowe Czytanie 2022".

 

Łęki Dolne z boiskiem

Boisko Łęki Dolne

Przy szkole w Łękach Dolnych powstało nowe boisko sportowe z trawiastą nawierzchnią. Ogólnodostępny obiekt jest oświetlony, dzięki czemu będzie służył uczniom oraz lokalnej społeczności także wieczorami. Stadion wyposażono również w trybunę dla kibiców.

Prace wykonano przy wsparciu finansowym z programu "Sportowa Polska - edycja 2021". Dotacja pokrywa 50% kosztów realizacji inwestycji. Pozostałą część pokrywa gmina.

Zdjęcia