Stanisław Kaszubski "Król" - człowiek niezłomny

Kaszubski

Przedstawiciele pilźnieńskich władz samorządowych, harcerstwa, Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej oraz Domu Kultury w Pilźnie uczcili wczoraj pamięć Stanisława Kaszubskiego "Króla", człowieka niezłomnego, który został stracony 107 lat temu, na pilźnieńskim rynku.

Muzeum Regionalne w Pilźnie o Stanisławie Kaszubskim "Królu":

Warszawiak, syn powstańca styczniowego, kształcił się w stolicy, Płocku oraz Wilnie. Relegowany ze szkół za działalność w licznych organizacjach patriotycznych, świadectwo maturalne uzyskał w Odessie, w 1904 r. Z chwilą wybuchu I wojny św. Kaszubski wstąpił do oddziałów organizowanych przez Józefa Piłsudskiego, otrzymując przydział do I Brygady 1 Pułku Legionów. 12 listopada 1914 r. został mianowany na podporucznika. 23-26 grudnia 1914 r. wraz ze swym batalionem brał udział w bitwie pod Łowczówkiem. Dostał się do niewoli rosyjskiej. Skazany na karę śmierci przez powieszenie, przetrzymywany był w powiatowym więzieniu w Pilźnie. Wyrok wykonano 7 lutego 1915 r. Pochowany został w bezimiennym grobie. Był jedynym oficerem legionowym, który zginął w ten sposób w czasie I wojny światowej. 2 listopada tego samego roku, po zajęciu Pilzna przez wojska austriackie, ekshumowano ciało Stanisława Kaszubskiego i pochowano z honorami na cmentarzu w Pilźnie. W 1922 r., dekretem Naczelnego Wodza RP, Kaszubski został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, siedem lat później odznaczono go Krzyżem Niepodległości z Mieczami. Na cmentarzu w Pilźnie postawiono nagrobek i pomnik ku jego czci, z zebranych funduszy społecznych.

„Osądzony za zdradę stanu, wierny ojczyźnie i wierny Panu” – zawsze niech trwa pamięć o bohaterstwie walczących o wolność Polski.

Zdjęcia