Aktualności

17 540 kg makulatury na studnię

Makulatura

Podsumowanie akcji „Makulatura na studnię w Afryce” zorganizowanej przez Hufiec ZHP Ziemi Pilźnieńskiej im.Aleksandra Kamińskiego w Pilźnie przeprowadzonej w szkołach i przedszkolach naszej gminy.

W zbiórkę makulatury zaangażowały się szkoły i przedszkola z następujących miejscowości: Parkosz, Pilzno, Strzegocice, Lipiny, Łęki Dolne, Łęki Górne, Zwiernik, Machowa, Jaworze. W akcję włączyły się również Publiczne Szkoły Podstawowe z Jodłowej oraz rodzina Beaty i Piotra Ciołkoszów z synem Szymonem z Jaźwin.

Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkół oraz osób prywatnych szkolna zbiórka zakończyła się sukcesem. Udało się zebrać 17 540 kg. 

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Publiczna Szkoła Podstawowa w Parkoszu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Pilźnie (od zerówki do klasy III), rekordziści to klasa III d i klasa I d.

Liderzy zasługujący na pochwałę wśród uczniów:

Bliźniński Jakub (PSP Pilzno) -  897 kg

Jarosz Wojciech (PSP Pilzno) - 824 kg

Patrycja Barycza (PSP Parkosz) – 740 kg

Czołowi zbieracze z poszczególnych szkół i przedszkoli otrzymali nagrody ufundowane przez burmistrz Pilzna Ewę Gołębiowską. - Podziękowania ślemy wszystkim koordynatorom szkolnym,  harcerzom Hufca ZHP Ziemi Pilźnieńskiej pomagającym przy transporcie makulatury,  druhom z OSP Zwiernik oraz wszystkim ludziom, którzy wrażliwi na potrzeby innych włączyli się w zbiórkę - mówią harcerze.

Mimo, że akcja szkolna została rozstrzygnięta, zbiórka nadal trwa.

Na parkingu koło szkoły podstawowej przy ulicy Niepodległości stoi kontener, do którego można składać opakowania papierowe - kartonowe, kolorowe czasopisma, zniszczone książki, zeszyty. Na makulaturę nie nadają się papierowe opakowania z domieszką innych tworzyw (np. kartony po napojach, mleku, sokach, powlekane folią, papier zatłuszczony.)

Prosimy przynoście jak najwięcej makulatury, ponieważ cel jest szczytny, a środki z tej zbiórki pozwolą mieszkańcom Afryki na wybudowanie nowej studni.

Burmistrz z jednogłośnym absolutorium

Absolutorium

Radni Rady Miejskiej w Pilźnie byli jednogłośni. Wszyscy głosowali za udzieleniem absolutorium Burmistrzowi Pilzna z tytułu wykonania budżetu gminy Pilzno za 2021 rok. Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska podziękowała radnym w imieniu swoim, zastępcy burmistrza Krzysztofa Krawca oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Pilźnie za udzielenie absolutorium. - To motywacja do dalszej pracy w niełatwych czasach. Zmagaliśmy się z pandemią, teraz dotykają nas wojna w Ukrainie, galopująca inflacja, problemy z wykonawcami. Pomimo tego chcemy ambitnie dążyć do realizacji kolejnych zadań - powiedziała Ewa Gołębiowska, która otrzymała też wotum zaufania od radnych. W tym drugim przypadku opinie radnych były podzielone.

Nagrody Szymona Marycjusza przyznano czterem uczniom

Nagrody Marycjusza

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wł. Jagiełły w Pilźnie w dniu zakończenia roku szkolnego 2021/2022 tradycyjnie wręczyła wybitnym uczniom najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Szymona Marycjusza przyznawaną przez dyrektora szkoły.

Spośród uczniów klas I-III nagrodę tę, w kategorii „Artysta”, otrzymała Blanka Żybura z klasy II c.  Blanka jest utalentowaną tancerką, która na swoim koncie ma wiele sukcesów, nagród i wyróżnień, m. in. I miejsce w Mistrzostwach Polski WADF 2022, I miejsce w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Tanecznym Ballo - Żory 2022 „My tańczymy” oraz III miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Tańca „Taneczne Talenty 2022 ” . Po otrzymaniu nagrody i wielkich braw Blanka zachwyciła wszystkich prezentacją swoich tanecznych umiejętności.

Nagrody Marycjusza w kategorii „Omnibus”, dla uczniów z klas IV-VIII przyznano trzem uczniom, którzy w minionym roku szkolnym wyróżnili się wspaniałymi osiągnięciami w nauce. Byli to:

  • Dominik Dereń z klasy 8 c – zdobywca tytułu laureata konkursu kuratoryjnego z matematyki i fizyki, a także za finalista  XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej Juniorów
  • Michał Bartuzi z klasy 8 c -  finalista konkursu kuratoryjnego z matematyki i fizyki oraz zajęcie 11. miejsca w ogólnopolskich Mistrzostwach Szachów Drużynowych
  • Wojciech Bąk z klasy 5 b -  laureat I miejsca w województwie podkarpackim w IX Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.
Zdjęcia

Kuźnia wiedzy ekonomicznej

NBP

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Łękach Górnych zdobyła tytuł Złota Szkoła NBP II edycji 2021/2022. Placówka znalazła się w gronie szkół – liderów edukacji ekonomicznej w Polsce!

Komisja konkursowa Narodowego Banku Polskiego potwierdziła, że ta szkoła jest prawdziwą kuźnią wiedzy ekonomicznej, przed którą finanse osobiste nie mają tajemnic. W czerwcu dotarły oczekiwane certyfikaty potwierdzające przyznanie tytułu oraz te indywidualne dla członków drużyny.

Zdjęcia

Biesiada słowiańska w Parkoszu

Biesiada Parkosz

Już 2 lipca 2022r. od godz. 16:00 rozpocznie się BIESIADA SŁOWIAŃSKA, czyli Powitanie Lata w Parkoszu. Impreza jest organizowana przez Stowarzyszenie na rzecz lokalnej społeczności "ParkoSzansa", ŚDS w Parkoszu i Spółdzielnię Socjalną "Zielona Korona" pod patronatem Gminy Pilzno.

W czasie Biesiady Słowiańskiej zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będzie można wziąć udział w warsztatach zaplatania wianków i malowania mieczy, łuków. Do własnoręcznie wykonanych wianków doskonale będą pasować białe sukienki, dlatego organizatorzy bardzo proszą młodsze i nieco starsze dziewczyny o ich założenie. Pomalowane miecze i łuki będzie można wypróbować w walce pod okiem wojów ze Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki - Palanagera, którzy zaprezentują swoje umiejętności w walce na miecze, pokażą też jak prawidłowo strzelać z łuku. Kolejne warsztaty - plastyczne skierowane będą do najmłodszych i poprowadzone zostaną przez Ochotniczą Straż Pożarną z Parkosza. W remmizie OSP będzie można zostać strażakiem lub wykonać pracę dotyczącą zawodu strażaka. Odważni będą mogli zapoznać się ze sprzętem i wozem strażackim. Wśród atrakcji dla dzieci przewidziano także malowanie twarzy, dmuchaniec i animacje.

Biesiadę uświetni występ Kapeli Dolina Wisłoki z Jaworza Górnego, która zaprezentuje się z repertuarem rodzimych, słowiańskich piosenek. Następną atrakcją wieczoru będzie koncert Joanny Lesiak i Grzegorza Papiernika, którzy zaśpiewają znane i lubiane piosenki. Organizatorzy przewidzieli także zabawę taneczną na świeżym powietrzu dla wszystkich przybyłych gości. - Mamy nadzieję bawić się do białego rana. Zapraszamy na słodkie przekąski, hamburgery i kiełbaskę z grilla. Serwować będziemy także świeżo przygotowaną lemoniadę. Wszystkie przekąski będzie można zakupić już od symbolicznej złotówki, a dochód wesprze działania Stowarzyszenia ParkoSzansa na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie - zapraszają organizatorzy

Place przekazane pod budowę

Boisko Łęki Dolne

Wkrótce wykonawcy budowy boisk sportowych Łękach Dolnych i Łękach Górnych zabiorą się do pracy, ponieważ zostały im przekazane place pod budowę obiektów.

Przypomnijmy, że gmina Pilzno z programu "Sportowa Polska - edycja 2021" pozyskała w sumie ponad 700 tys. zł dofinansowania na budowę boisk przy szkołach podstawowych w Łękach Dolnych oraz w Łękach Górnych. W Łękach Dolnych powstanie obiekt o nawierzchni trawiastej z oświetleniem etc. Natomiast Łęki Górne zyskają wielofunkcyjne boisko sportowe do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Zgodnie z wytycznymi programu powstałe obiekty sportowe będą ogólnodostępne.

Dotacje pokrywają po 50% kosztów realizacji inwestycji. Pozostałą część pokrywa gmina.

Zdjęcia

Uczniowie znają się na finansach

SP Łęki Dolne

Trzecioklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łękach Dolnych zaleźli się wśród 12 zespołów z całej Polski, które w lutym br. zakwalifikowały się do udziału w projekcie “Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych”. Udało się to już drugi raz, lecz wiosną 2020 r. realizacja projektu z powodu epidemii została przesunięta w czasie, a później odwołana.

Organizator, czyli Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej z Gdyni, ponownie ogłosiło rekrutację do projektu i znowu się udało! Wychowawczyni 3. klasy Katarzyna Jankosz uczestniczyła podczas ferii zimowych w dwudniowym szkoleniu trenerskim z zakresu edukacji finansowej, a od marca rozpoczęła realizację warsztatów ze swoją grupą.


Uczniowie otrzymali bezpłatnie segregator z różnorodnymi materiałami. Podczas dodatkowych cotygodniowych zajęć zdobywali wiedzę finansową, dzięki której staną się bardziej świadomymi konsumentami: zarządzali pieniędzmi, dyskutowali na temat budżetu domowego, planowali zakupy, porównywali ceny, rozmawiali o zawodach i historii pieniądza. Ich wysiłek nagradzany był Skefiakami – walutą, która na zakończenie projektu została przeliczona na złotówki i na zakończenie roku każdy uczestnik otrzyma wypracowane przez siebie kieszonkowe w przedziale 95-100 zł, aby móc podczas wakacyjnego wypoczynku ponownie samodzielnie podejmować decyzje finansowe.
 

Pod koniec maja wszyscy uczniowie realizujący projekt wzięli udział w ogólnopolskim „Konkursie wiedzy finansowej”, a troje z nich: Antoni Hołyś-Osetek, Antoni Drąg oraz Emilia Rolnicka zostali jego laureatami. Na zakończenie projektu wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominek.

 

Zwycięzcy Działaj Lokalnie 2022

Działaj Lokalnie 2022

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Programu „Działaj Lokalnie”! Środki przyznane na realizację projektów zostaną skierowane do dziesięciu podmiotów z powiatu dębickiego, a w tym z terenu miasta i gminy Pilzno. Są to:

Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej

Projekt: „Ze Sztuką na Ty”

OSP w Straszęcinie

Projekt: „Odnaleźć się w społeczeństwie - nie jesteście sami strażacy są z Wami

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzegocicach

Projekt: „Stop izolacjo! Witaj integracjo!

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie

Projekt: „Żyrakowski Spichlerz Artystyczny

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Pilźnie

Projekt: „Historia i tradycja Sokoła w Pilźnie!”

Stowarzyszenie na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży Wspólna Sprawa w Jodłowej

Projekt: „Ta miejscowość nie zaginie bo życie w niej płynie

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich "Wisowianie"

Projekt: „Żyjmy normalnie

Stowarzyszenie o charakterze strzeleckim, kolekcjonerskim i rekonstrukcyjnym Sokół

Projekt: „Strzelanie - uczy, bawi, integruje

OSP w Nagoszynie

Projekt: „Straż - Historia, która łączy pokolenia!

Hufiec ZHP Ziemi Pilźnieńskiej

Projekt: „Aktywność pod znakiem słońca

 

Więcej informacji o Programie „Działaj Lokalnie”, w tym edycji 2022, można znaleźć na stronie internetowej Dębickiego Klubu Biznesu: http://www.karierawdebicy.pl/debicki-klub-biznesu/o-klubie.

Dodatkowe informacje o „Działaj Lokalnie” również na: http://dzialajlokalnie.pl.


Działaj Lokalnie

Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków, Gminą Jodłowa, Tikkurila Polska S.A.

Sokolanie wytańczyli i wyśpiewali wyróżnienie

Sokolanie

Zespół Pieśni i Tańca "Sokolanie" działający przy Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół" w Pilźnie miał zaszczyt po raz pierwszy w tym składzie uczestniczyć w 28. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego "Dziecko w Folklorze" w Baranowie Sandomierskim. Na scenie prezentowali suitę tańców przeworskich oraz tańce i zabawy śląskie. Mali Sokolanie wytańczyli i wyśpiewali wyróżnienie w przeglądzie zespołów tanecznych. Gratulujemy rodzicom i dzieciom. Kierownikiem zespołu jest Łukasz Chorążak, a choreografem Małgorzata Chorążak.